REKLAMA

Hotel Sokołowska

INFORMACJE


Port Lotniczy Warszawa Modlin zajmuje powierzchnię ok 293ha. Jest to drugie lotnisko w województwie mazowieckim po Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego głównym celem jest obsługa pasażerów lini nisko-kosztowych oraz czarterowych, a także lotnictwa ogólnego.

Lotnisko Warszawa Modlin położone jest ok 40km od Warszawy w kierunku Gdańska, bezpośrednio przy trasie E7.

Lotnisko Modlin powstało na bazie kiedyś istniejącego lotniska wojskowego, które funkcjonowało od roku 1940 do roku 2000.

Budowę lotniska oficjalnie rozpoczęto w październiku 2010 roku, a ukończenie budowy zaplanowano na lipiec 2012. Terminu tego dotrzymano. 15 lipca ok. godziny 17.30 wylądował pierwszy samolot rejsowy Lini Lotniczych Wizzair. Był to samolot z Budapesztu.

Na dzień dzisiejszy Mazowiecki Port Lotniczy Warszaw Modlin jest obsługiwany przez dwie linie lotnicze, Wizzair oraz Ryan Air. Jako pierwszy operator zgłosił się Wizzair, ogłosił również że jego wszystkie loty z dniem 18 lipca 2012r. zostaną przeniesione z Warszawy do Modlina. Poinformował także, że w Modlinie będzie jego główna baza, co pozwoli zminejszyć koszty o ok. 15-20%.

Rocznie w latach 2012-2014 Lotnisko Warszaw Moldin ma przewieźć ok 2mln pasażerów w 23tys operacjach. W pierwszym miesiącu działalności lotnisko obsłużyło 161tys pasażerów, a 23 sierpnia 2012 roku lotnisko odprawiło 200tys pasażera.

Terminal obsługi pasażerów ma powierzchnię 12050m kw. Jego konstrukcja zaprojektowana jest tak, aby była możliwa prosta rozbudowa w przyszłości, w zależności od potrzeb. Terminal składa się z poziomu -1, parteru oraz antresoli. Główna odprawa pasażerów, odloty i przyloty zlokalizowane są na parterze, który podzielony jest na strefy:

  • - strefa ogólnodostępna poczekalni
  • - strefa odprawy biletowo - bagażowej
  • - strefa kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej
  • - strefa poczekalni odlotowych z podziałem na strefy S i NS
  • - strefa bagażowni
  • - strefa przylotów z strefą kontroli i odbioru bagażu
  • - antresola.

Lotnisko Warszawa Modlin jest w stanie przyjąc samoloty kodu A,B i C i sporadycznie D, a przyszłościowo kodu D i E. Długość drogi startowej wynosi 2500m, a szerokość pasa to 80m. Droga startowa wyposażona jest w światła podejścia kat. II, oświetlenie krawędziowe i progowe oraz oznakowanie poziome i pionowe.

REKLAMA